Stardust wraca

Sonda Stardust po wieloletniej wędrówce wraca 15 stycznia na Ziemię. Będzie to pierwsza okazja zbadania próbek materii z komety w ziemskich laboratoriach.

O 18:00 UT (19:00 czasu polskiego) 5 stycznia 2006 sonda odpaliła na 107 sekund wszystkie (jest ich 8) 4,4-newtonowe silniki, co zwiększyło prędkość kapsuły z próbkami o 2,4 m/s. Był to ostatni z 18 manewrów potrzebnych do skierowania sondy na Ziemię.

7 lutego 1999 rakieta Delta II startując z Cape Canaveral Air Force Station wyniosła w przestzreń sondę Stardust, której misją było osiągnięcie komety Wild 2 (co nastąpiło 4 stycznia 2004 r.), i dostarczenie zebranych próbek materii na Ziemię do analizy. 15 stycznia 2006 kapsuła z próbkami powróci na Ziemię po wieloletniej wędrówce, w trakcie której sonda przebyła ponad 3 jednostki astronomiczne (średnie odległości Ziemia-Słońce).

Dotychczas na Ziemi mamy tylko próbki gruntu księżycowego przywiezione w większości przez astronautów misji Apollo. Plany zdalnego zebrania w 2005 roku próbek marsjańskich i dostarczenia ich na Ziemię, które pojawiały się pod koniec XX wieku, nie zostały zrealizowane z powodu „problemów” z sondami w 2001 roku, gdy żadna z dwu wysłanych sond nie dostarczyła danych.
Źródło: AstroNews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *